Ürünü hangi akışların gerçekten fayda sağladığını anlamak için sınırlı kullanım olaylarıyla geliştirmek istiyoruz. Çiftlik verilerin ve e-posta gibi doğrudan kişisel bilgilerin analitik sistemine gönderilmez; yalnızca takma bir kullanıcı kimliği kullanılır. Gizlilik bilgisi

Besiciyizbesiciyiz.com

Dana Karkas Besi Üretim Maliyeti Hesaplayıcı

Besi işletmenizin kârlılığını hesaplayın. Aşağıda kendi değerlerinizi girerek fizibilite analizi yapabilirsiniz.
Kaynak: Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) fizibilite raporları.

Turkiye Ortalama Karkas Maliyeti
660,41 TL/KG
+3,40% onceki aya gore
Haziran 2026 · 100-250 baslik isletme
Kayipsiz Satis Fiyati (KSF)
772,70 TL/KG
Uretici zarar etmeden satabilecegi asgari fiyat
Ithal Dana Maliyeti
600,70 TL/KG
Guney Amerika mensei ithal besi danasi
Yerli Dana Maliyeti (Dogu)
674,00 TL/KG
Kars ve cevresi yerli besi danasi
Yerli Dana Maliyeti (Bati)
654,30 TL/KG
Ege-Marmara bolgesi yerli besi danasi

Besi Fizibilite Hesaplayici

Referans: UKON Haziran 2026 raporu · 122 gün eski — UKON yeni rapor yayımlamadı

Kalemler TÜFE ile bugüne taşındı (+%6,3, 2026-06→2026-09) — tahminî

UKON Haziran 2026 raporundaki maliyet yapısı baz alınarak, sizin girdiğiniz değerlerle işletme kârlılığı hesaplanır.

Kaynak: Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) aylık besi maliyeti raporu.

Tahmini Cikis Tarihi
2027-06-27
Maliyet Kalemleri (Bas Basina)

Maliyet kalemleri UKON Haziran 2026 raporunun TÜFE ile bugüne taşınmış (tahminî) değerleriyle doldurulur; yem kalemi rasyondan hesaplanır. Değerlerinizi değiştirebilirsiniz.

Maliyet KalemiTahminî baz (TL)Değer (TL)
Besi Danasi Alim Bedeli139.042 TL
Yem Maliyeti—
Yonetim ve Isletme Gideri1.492 TL
Veteriner ve Tedavi Gideri1.063 TL
Acil Kesim ve Fire Kaybi1.226 TL
Yillik Faiz (%):Faiz Gideri:TL
Toplam Maliyet200.035 TL
Besleme Rasyonu (Gunluk / Bas)

Rasyon ve hammadde fiyatları UKON Aralık 2025 fizibilitesinden — kendi fiyatlarınızı girin. Miktar ve fiyatları değiştirebilir, hammadde ekleyip çıkarabilirsiniz.

Kaynak: Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Aralık 2025 fizibilite raporu.

HammaddeMiktar (kg/gun)KM %Fiyat (TL/kg)Tutar (TL/gun)
88%37,40
90%60,07
89%5,03
91%7,81
30%10,20
90%6,25
Toplam12,609,49 KM126,75

Uretim Bilgileri
Besiye Giris / Cikis Tarihi
2026-10-30 → 2027-06-27
240 gun besi suresi · Normal Donem
Cikis Canli Agirlik
612,00 KG
300,00 + (1.3 x 240 gun)
Karkas Kg / Bas
342,72 KG
612,00 x %56 randiman

Maliyet (Bas Basina)

Girmediğiniz maliyet kalemleri tahminî bazla (UKON Haziran 2026 × TÜFE) hesaplandı. Yem kalemi Aralık 2025 fizibilite rasyonundan — TÜFE uygulanmaz.

Karkas Maliyeti
583,67 TL/KG
Toplam 200.035 TL / 342,72 kg
KSF (Kayipsiz Satis Fiyati)
674,71 TL/KG
EAOR: %17,00 (240 gun icin)
Hayvan Alim Bedeli139.042 TL
Yem Maliyeti30.421 TL
Besi Yemi2,50 kg x 14,96 TL x 240 gun = 8.976 TL
Yemlik Arpa4,90 kg x 12,26 TL x 240 gun = 14.418 TL
Bugday Kepegi0,50 kg x 10,05 TL x 240 gun = 1.206 TL
Aycicek Toh. Kuspesi0,70 kg x 11,15 TL x 240 gun = 1.873 TL
Misir Silaji3,00 kg x 3,40 TL x 240 gun = 2.448 TL
Bugday Samani1,00 kg x 6,25 TL x 240 gun = 1.500 TL
Gunluk yem maliyeti: 126,75 TL/gun/bas
Yonetim/Isletme1.492 TL
Tedavi1.063 TL
Finansman (Kredi %25,50 yillik)26.790 TL
Acil Kesim/Fire1.226 TL
Toplam200.035 TL

Satis & Karlilik
Tahmini Satis Fiyati
583,09 TL/KG
240 gun sonrasi trend onerisi
Basabas Fiyati
583,67 TL/KG
Enflasyon dahil: 674,71 TL/KG
Guvenlik payi: %-0,10 (secili fiyata gore)
Tahmini Ciro (Toplam)
9.991.754 TL
583,09 TL/KG x 342,72 kg x 50 bas

⚠ Bu bir istatistiksel fiyat ongorusudur; alim-satim tavsiyesi degildir. Kararlarinizin sorumlulugu size aittir.

Kar/Zarar (Bas)
-200 TL
(583,09 - 583,67) x 342,72 kg
Ekonomik Kar/Zarar (Bas)
-31.403 TL
(583,09 - 674,71) x 342,72 kg
Toplam Kar/Zarar
-9.982 TL
50 bas x -200 TL
Toplam Ekonomik Kar/Zarar
-1.570.130 TL
50 bas x -31.403 TL
Kar/Zarar: Satis fiyati ile uretim maliyeti arasindaki fark. Elinize ne kadar para gectigini gosterir.
Ekonomik Kar/Zarar: Enflasyon ve sermayenin firsat maliyetini hesaba katar. Besi suresinde TL'nin alim gucu dustugu icin, ekonomik kazanciniz nominal degerden dusuk olabilir.
Referans Durumu
UKON
Rapor DönemiHaziran 2026
Türkiye Ort. Maliyet660,41 TL/KG
KSF772,70 TL/KG
Son Piyasa Fiyatı (Dana)589,60 TL/KG · 30.10.2026

Fiyat − KSF farkı gösterilmiyor: en yeni maliyet raporu Haziran 2026 dönemine ait, güncel piyasa fiyatıyla karşılaştırılamaz.

Sizin girdinize göre

Kendi maliyet kalemlerinizi girin — hüküm sizin rakamlarınızla kurulur. Şu an gösterilen kalemler UKON Haziran 2026 raporunun TÜFE ile bugüne taşınmış (tahminî) değerleri, yem kalemi Aralık 2025 fizibilite rasyonundan geliyor.

KSF (Kayipsiz Satis Fiyati) Nedir?

Ureticinin zarar etmeden satabilecegi asgari karkas fiyatidir.

KSF = Karkas Maliyeti x (1 + EAOR)

Besi 8 ay surdugundan, bu surede enflasyon paranizi eritir. EAOR bu erimeyi telafi eden marjdir. Piyasa fiyati KSF'nin altindaysa uretici reel olarak zarar eder.

EAOR ile Faiz Gideri Farki

Faiz Gideri (maliyet icinde): Besiye baglanan sermayenin bankaya odenen finansman bedeli.

EAOR (fiyat ustunde): Besi suresi boyunca enflasyonun TL degerini dusurme etkisi.

Biri gider tarafinda, digeri fiyat tarafinda calisan farkli kavramlardir.

Mevsimsel Fiyat Etkileri

Ramazan ve Kurban Bayrami donemlerinin karkas fiyatlarina tarihsel etkisi.

DonemEtkiOrnek
Ramazan Oncesi+%4,3340 hafta
Ramazan+%2,5941 hafta
Ramazan Sonrasi+%1,7916 hafta
Kurban Bayrami Oncesi%3,3852 hafta
Kurban Bayrami Sonrasi%3,8767 hafta
Normal Donem+%0,00249 hafta
Yaklasan donemler:
  • Ramazan 2027: 2027-02-08 – 2027-03-09
  • Kurban Bayrami 2027: 2027-05-16 – 2027-05-19
  • Ramazan 2028: 2028-01-28 – 2028-02-25
Hesaplama Varsayimlari

Hesaplayıcı UKON Haziran 2026 raporundaki maliyet kalemlerini baz alır. Tüm kalemler kullanıcı tarafından değiştirilebilir. Yem gideri rasyondan, yönetim ve tedavi giderleri besi süresine oranlanır.

Kaynak: Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) aylık besi maliyeti raporu.

Finansman giderini kredi kullanip kullanmadiginiza gore ayarlayabilirsiniz. Oz sermaye secerseniz faiz gideri sifirlanir.

Fiyat ongorusu, Turkiye ortalama dana karkas fiyatinin son 6 aylik trendine dayanan basit bir projeksiyondur. Kesin degil, yonlendiricidir.

Duyarlılık Analizi

Her girdi tek başına sarsıldığında baş başına kâr/zararın nasıl değiştiğini gösterir. En üstteki sürücü kârınızı en çok oynatan girdidir.

Nakit Akışı (Baş Başına)

Hayvan alımı 1. ayda, yem/yönetim/tedavi giderleri aylara yayılı kabul edilir; faiz biriken bakiye üzerinden tahakkuk eder. Kümülatif sütunun tepe değeri, besi boyunca cebinizden çıkacak en derin nakit ihtiyacıdır.

AyGider (TL)Faiz (TL)Kümülatif Nakit İhtiyacı (TL)
1. ay143.1643.042146.206
2. ay4.1223.130153.458
3. ay4.1223.217160.797
4. ay4.1223.305168.224
5. ay4.1223.393175.739
6. ay4.1223.480183.341
7. ay4.1223.568191.031
8. ay5.3483.655200.035
Tepe nakit ihtiyacı26.790200.035
Satış geliri (çıkış ayı)+199.835
Net (satış − toplam çıkış)-200

Aylık Karkas Maliyeti Değişimi

Seçilen işletme ölçeğine göre aylık karkas maliyetinin (TL/kg) zaman içindeki seyrini gösterir. Kalın bordo çizgi Türkiye ortalamasını, kesikli kırmızı çizgi kayıpsız satış fiyatını gösterir.

Maliyet Kalemleri Dağılımı

Bir baş besi danasının toplam üretim maliyetini büyükten küçüğe sıralar. Çubuk sonundaki tutar Türkiye ortalamasıdır; ayrıntılı bölge değerleri tabloda yer alır.

Maliyet KalemiIthalKarsEge-MrmTR Ort.Pay
Besi Danasi Alim Bedeli130.826 TL151.410 TL124.605 TL136.978 TL64,05%
Yem Maliyeti44.772 TL46.023 TL43.004 TL44.451 TL20,78%
Yonetim ve Isletme Gideri1.404 TL1.404 TL1.404 TL1.404 TL0,66%
Veteriner ve Tedavi Gideri1.000 TL1.000 TL1.000 TL1.000 TL0,47%
Finansman (Faiz) Gideri26.700 TL29.976 TL25.502 TL27.575 TL12,89%
Acil Kesim ve Fire Kaybi1.154 TL662 TL4.212 TL2.461 TL1,15%
Toplam213.869 TL100%

Maliyet Kalemi Paylarının Seyri

Her maliyet kaleminin toplam üretim maliyeti içindeki payının aylık değişimi (100-250 başlık işletme, Türkiye ortalaması). Mutlak TL yerine pay gösterilir; enflasyon altında payların seyri daha okunaklıdır.

Besleme Rasyonu ve Hammadde Fiyatları

UKON Aralık 2025 fizibilitesinin referans rasyonu ve hammadde fiyat kaynakları — hesaptaki yem maliyeti yukarıdaki kendi rasyonunuzdan (ya da elle girdiğiniz Yem Maliyeti değerinden) gelir.

Kaynak: Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Aralık 2025 fizibilite raporu.

Gunluk Ortalama Besi Rasyonu

HammaddeFiyatKM%MiktarTutar
Besi Yemi14,9688%2,5037,40
Yemlik Arpa12,2690%4,9060,07
Bugday Kepegi10,0589%0,505,03
Aycicek Toh. Kuspesi11,1591%0,707,81
Misir Silaji3,4030%3,0010,20
Bugday Samani6,2590%1,006,25
Toplam12,60126,75

Hammadde Fiyat Kaynaklari

HammaddeYem BirKonya TBIzmir TBG.Antep TBOrt.
Besi Yemi14,96---14,96
Yemlik Arpa14,2810,8011,69-12,26
Bugday Kepegi11,589,439,669,5110,05
Aycicek Toh. Kuspesi11,3511,1511,3510,7511,15
Misir Silaji-3,473,33-3,40
Bugday Samani-7,505,00-6,25

Kaynak: Yem Sanayicileri Birligi ve muhtelif ticaret borsasi aylik bulten fiyatlari ortalamasi.

Isletme Buyuklugune Gore Karsilastirma

Farkli buyuklukteki isletmelerin karkas maliyetlerini yan yana gosterir.

Isletme BuyukluguIthalYerli (Kars)Yerli (Ege-Mrm)Turkiye Ort.KSFAylik Degisim
1-50 baslik600,10 TL/KG673,40 TL/KG653,70 TL/KG659,85 TL/KG772,00 TL/KG+3,40%
50-100 baslik600,70 TL/KG674,00 TL/KG652,40 TL/KG659,47 TL/KG771,60 TL/KG+3,40%
100-250 baslik600,70 TL/KG674,00 TL/KG654,30 TL/KG660,41 TL/KG772,70 TL/KG+3,40%
250-500 baslik601,70 TL/KG675,00 TL/KG654,00 TL/KG660,77 TL/KG773,10 TL/KG+3,40%
500-1000 baslik594,90 TL/KG668,00 TL/KG648,10 TL/KG654,33 TL/KG765,60 TL/KG+3,50%
1000+ baslik594,90 TL/KG668,00 TL/KG648,10 TL/KG654,33 TL/KG765,60 TL/KG+3,50%